Připomeňme si jaký byl Listopad 1989
 
Plzeň 1989

Pevná hráz socialismu a míru?

Plzeň – dle komunistů „pevná hráz socialismu a míru“- zůstávala stále relativně klidná. Jen 21. srpna, v den výročí okupace Československa v roce 1968, a 28. října při připomenutí vzniku Československé republiky proběhly menší demonstrace na náměstí Republiky. Aktivita opozice i občanů však postupně vzrůstala.

Poslechni si příběhy pamětníků:

Marcel Hájek (1965)

Marcel Hájek se narodil v roce 1965 v Plzni. Vyrůstal jen s maminkou, která pracovala jako úřednice. Vystudoval III. gymnázium v Plzni a Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy (LF UK) v Plzni. Při studiu se zapojil do disidentských kruhů v Plzni, navštěvoval undergroundové koncerty, bytové semináře a podílel se na distribuci samizdatových tiskovin, především materiálů Jazzové sekce.

Jan Rampich (1966)

Jan Rampich se narodil 30. května 1966 v Plzni. Jeho otec byl Čecho-Slovinec, promítač a dělník železničních opraven a strojíren (ŽOS), maminka byla telefonní operátorkou na Správě spojů. Bratr Erik je o 9 let mladší. Základní devítiletou školu pamětník dokončil v roce 1981, poté se dostal na střední dopravní průmyslovou školu v Plzni.

Věra Tydlitátová (1959)

Věra Tydlitátová (roz. Šmídová) se narodila 17. května 1959 v Rokycanech. Oba její rodiče byli perzekvováni komunistickým režimem, což Věře v mnohém ovlivnilo život. Po základní škole ji kvůli minulosti rodičů nevzali na střední školu a pracovala dva roky v papírně. Poté se díky kontaktům dostala do Prahy na Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici.